Czym jest Tradycyjna Medycyna Chińska ( TCM ) i czym różni się od medycyny zachodniej
Jest medycyną holistyczną – postrzega organizm jako całość i rozumie zależności i relacje między poszczególnymi układami i narządami. Postrzega funkcje organizmu w sposób syntetyczny a nie analityczny. Dzięki temu TCM nie tworzy specjalizacji zajmujących się poszczególnymi układami – jeden lekarz czy terapeuta radzi sobie z każdym rodzajem dolegliwości bez względu na wiek czy płeć pacjenta.
Dostrzega i precyzyjnie określa obecność w organizmie warunków które sprzyjają rozwojowi choroby – a zatem rozumie istotę patologii na poziomie przyczynowym.
W medycynie zachodniej rozumienie fizjologii opiera się na analizie anatomii i procesów biochemicznych, natomiast w TMCh – na obserwacji aktywności i przemian Qi.
Czy Tradycyjna Medycyna Chińska wyklucza zachodnie postępowanie medyczne?
Wręcz przeciwnie – „… zachodnie postępowanie medyczne służy leczeniu lokalnych zaburzeń funkcji organizmu i usuwaniu objawów choroby, natomiast tradycyjne postępowanie chińskie działa na cały organizm i usuwa przyczyny choroby. Wzajemne uzupełniające się działanie medyczne daje najlepszy efekt leczniczy” („O uzupełniającym się działaniu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i medycyny zachodniej” – dr Zhong Xichun)
Jak wynika z powyższych informacji, Tradycyjna Medycyna Chińska nie jest jedną z wielu naturoterapeutycznych technik – jak np. refleksoterapia, terapia manualna kręgosłupa, aromaterapia, czy masaż Shiatsu.
Medycyna Chińska jest MEDYCYNĄ – w pełnym tego słowa znaczeniu. Odmienną niż medycyna zachodnia – co wynika z faktu iż początki jej tworzenia sięgają ponad 2 tys. lat wstecz – kiedy ludzie nie znali jeszcze chemii, podobnie jak nie znali bakterii czy wirusów. Obserwowali w naturze działanie praw uniwersalnych – np. konsekwencji zjawisk atmosferycznych i tłumaczyli je sobie w kategoriach fizyki. W ten sam sposób określili działanie tych praw w organizmie ludzkim, tworząc całą specyficzną fizjologię, patofizjologię, klasyfikację czynników chorobotwórczych, określili farmakologię poszczególnych surowców zielarskich, stworzyli szereg technik leczniczych jak akupunktura, moksybucja, masaż Gua Sha i inne.
Jest więc Tradycyjna Medycyna Chińska całościowym, zintegrowanym, kompletnym w sobie systemem medycznym, bazującym na prawach i zjawiskach zawsze aktualnych i niezmiennych.
Jest więc dziedziną naukową, opiera się bowiem na empirii – na prawach natury które obserwować może każdy człowiek.
W czerwcu 2019 r. rzecznik prasowy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), pani Paloma Cuchi ogłosiła, że WHO uznaje Tradycyjną Medycynę Chińską za dziedziną medyczną naukową.
W obecnym czasie a zwłaszcza w nadchodzących latach ta gałąź medycyny będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek dotąd.
Konsultacje obejmują:
- diagnozę wg chińskiej patofizjologii – określa przyczynę zgłaszanych dolegliwości/choroby
- ustalenie strategii postępowania terapeutycznego
- dobranie i wypisanie recepty na zioła
- wskazówki dietetyczne, suplementacyjne
Cena konsultacji: 200 zł
Ewentualne kontrole: 170 zł
Zabiegi akupunktury – mogą uzupełniać fitoterapię, skuteczne w zespołach bólowych, porażeniach, problemach ginekologicznych, emocjonalnych i innych:
- nakłuwane punkty dobiera się pod rozpoznanie chińskie
- igły jednorazowe
- standardowa seria to 8 – 10 zabiegów
Cena za zabieg: 80 zł
Moksybucja – terapia ciepłem w dolegliwościach spowodowanych syndromami zimna.
Cena za 1 zabieg: 80 zł
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy?
Skontaktuj się ze mną telefonicznie, jeżeli nie będę mógł odebrać, oddzwonię w najkrótszym wolnym terminie.