Terapie naturalne

Medycyna manualna

banner_art_005Medycyna manualna, to dział medycyny naturalnej, zajmujący się zaburzeniami czynności narządu ruchu.

Celem jej jest przywrócenie technikami manualnymi prawidłowej funkcji kręgosłupa i stawów kończyn. Warto uświadomić sobie, że żadne urządzenie mechaniczne, żaden ,,cudowny” fotel do masażu, nie zastąpią rąk terapeuty, jego znajomości anatomii, wyczucia i wiedzy na temat prawidłowości funkcjonowania poszczególnych mięśni, stawów i innych elementów tworzących złożoną konstrukcję naszego narządu ruchu.

Choroba przeciążeniowa i zwyrodnieniowa kręgosłupa jest bez wątpienia epidemią naszych czasów. Coraz więcej godzin spędzamy w pozycji siedzącej – najbardziej obciążającej dla kręgosłupa. Coraz mniej w naszym codziennym życiu ruchu, w szczególności gimnastyki i ćwiczeń gibkościowych. Poważne problemy z kręgosłupem – bóle, zmiany anatomiczne skutkujące znacznym ograniczeniem ruchomości, zawsze są wynikiem trwających przez dłuższy czas (nieraz latami)- zaburzeń funkcji tkanek miękkich otaczających staw. Zazwyczaj jest to długotrwałe, powtarzające się napięcie mięśni, często asymetryczne – np. siedzenie godzinami w niewygodnej, nieprawidłowej pozycji.

Najczęściej lekceważymy pierwsze objawy wynikające z takiego stanu rzeczy. Jest to drętwienie mięśni, mrowienie, niezbyt dokuczliwe bóle. Z czasem dochodzi do skrócenia więzadeł w tej partii ciała i w konsekwencji, do ograniczenia lub zablokowania ruchomości stawów. Na tym etapie rozwoju patologii, masaż rozluźniający mięśnie i uelastyczniający kręgosłup skutecznie zapobiegnie dalszemu rozwojowi zmian degeneracyjnych.

Jeżeli i w tym momencie nie zareagujemy, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa rozwija się już w przyspieszonym tempie. Dochodzi do trudnych do odwrócenia zmian anatomicznych, które są kompensacją złej funkcji narządu. Zmiany w chrząstce stawowej, obniżenie wysokości krążków międzykręgowych, formowanie osteofitów, bolesna dyskopatia. Często dopiero wtedy decydujemy się na wizytę u lekarza i słyszymy, że jedynym wyjściem jest operacja. Czyż nie lepiej zapobiegać niż leczyć?

Proponuję Państwu wybór technik manualnych i masaży, które w pełni przywracają normalne napięcie tkanek wokół stawów, rozluźniają i stwarzają warunki do samoczynnego, prawidłowego ustawienia się zablokowanych elementów kostnych. Jednocześnie zapewniam, że prawidłowo wykonany masaż uelastyczniający kręgosłup bądź stawy obwodowe – nie ma prawa boleć !!! Przeciwnie – połączony z oddziaływaniem dźwiękiem, z działaniem pięknie pachnących olejków eterycznych, jest przyjemnym i relaksującym doświadczeniem – zaś techniki osteopatyczne wydają się nieraz aż nazbyt delikatne.

Zachęcam, aby przynajmniej raz do roku umówić się na wizytę kontrolną i sprawdzić, czy w poszczególnych odcinkach naszego kręgosłupa nie pojawiły się zablokowania, czy nie zmniejszył się zakres ruchomości poszczególnych stawów, czy np. po porodzie miednica wróciła do prawidłowego położenia. Dzięki temu mamy możliwość znacznie przedłużyć żywotność naszego kręgosłupa – a tym samym zapewnić sobie piękną, prawidłową sylwetkę i komfort nieograniczonego ruchu do późnych lat życia.