Terapie naturalne

Medycyna chińska

   Jest jednym z najstarszych- liczących kilka tysięcy lat, kompleksowych, naturalnych systemów ochrony zdrowia. Chociaż chińska patofizjologia różni się znacząco od zachodniej a standardy postępowania wydają się mocno egzotyczne czy wręcz „tajemne” – to jest ona dziedziną wybitnie empiryczną i pragmatyczną. Postępowanie medyczne które nie sprawdza się w praktyce, nie ma racji bytu. Kolejne pokolenia chińskich lekarzy i terapeutów uzupełniały przyjęty kanon postępowania o własne doświadczenia potwierdzone w codziennej klinicznej praktyce.

   Medycyna Chińska działa na organizm ludzki na poziomie przyczynowym. Wynika to z faktu, że w chińskim postępowaniu medycznym podchodzi się do pacjenta i jego dolegliwości w sposób syntetyczny a nie analityczny, jak ma to miejsce w medycynie zachodniej. Dzięki takiemu podejściu, podstawy chińskiej medycyny od wieków nie zmieniły się. Nie ulega ona przeróżnym modom, czy trendom – jest niezwykle precyzyjna, logiczna, nie obciąża pacjenta licznymi działaniami ubocznymi a przede wszystkim jest fantastycznie skuteczna.

Bezwzględnym warunkiem jej skuteczności, jest dobór technik leczniczych do chińskiej diagnozy a nie do diagnozy zachodniej (!). Chiński standard diagnostyczny polega na badaniu języka, pulsu na obu przegubach oraz na przeprowadzeniu wywiadu. Jeśli zachodzi potrzeba, postępowanie to rozszerza się o uciskanie niektórych punktów diagnostycznych.

   Medycynę Chińską najczęściej kojarzymy z akupunkturą. W Europie wciąż jeszcze mało znany jest fakt, że „matką” Medycyny Chińskiej jest chińskie ziołolecznictwo. Ocenia się, że w codziennej praktyce, stanowi ono około 80% wszystkich działań leczniczych. Ziołolecznictwo chińskie jest potęgą zwłaszcza w terapii schorzeń przewlekłych. Obecnie w świecie zachodnim – także w krajach Unii Europejskiej, chińska fitoterapia zyskuje coraz większe uznanie a wiele ziół chińskich doczekało się szczegółowych badań farmakologicznych.

   Najbardziej awangardowym i obiecującym kierunkiem rozwoju Medycyny Chińskiej jest Chińska Medycyna Integracyjna. Łączy ona techniczne osiągnięcia medycyny zachodniej z wiedzą i wielowiekowym doświadczeniem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, dla najwyższego dobra jakim jest ludzkie zdrowie i życie.