Terapie naturalne

Akupunktura

banner_art_023Tradycyjna Medycyna Chińska zakłada, że człowiek jest zdrowy tylko wtedy, gdy materia i energia w jego organizmie – symbolizowane przez zasady Yin i Yang – znajdują się w stanie równowagi. Tzw. stan chorobowy wynika z przewagi jednej z tych Zasad nad drugą. Jeżeli taki stan trwa dłużej, dochodzi do zakłóceń lub zablokowania przepływu energii, co po pewnym czasie manifestuje się wystąpieniem określonych symptomów klinicznych , nazywanych przez medycynę zachodnią – chorobą.

Poprzez odpowiednie nakłucie tzw. Punktów Aktywnych Biologicznie (punktów akupunkturowych), możliwe jest poruszenie zablokowanej energii i przywrócenie równowagi tam, gdzie jest ona zaburzona. Efektem będzie złagodzenie dolegliwości lub nawet całkowite przywrócenie zaburzonych funkcji danego narządu bądź układu. Należy pamiętać, że najczęściej obraz danej choroby jest wypadkową kilku czynników, przeważnie działających przez dłuższy czas. Można by rzec, że na swoje choroby ,,pracujemy” latami.

Akupunkturę często łączy się z innymi technikami terapeutycznymi, takimi jak – ziołolecznictwo, moxa, aromaterapia, dietetyka.

W mojej praktyce stosuję głównie akupunkturę japońską (akupunktura dr Yamamoto). Ma ona łagodny charakter – używa się niewielu igieł, nakłucia są płytkie (1-2 mm). Akupunktura ta jest wysoce skuteczna, zwłaszcza w zespołach bólowych narządu ruchu np.: bóle kolan, rwa kulszowa, bóle kręgosłupa, bóle reumatoidalne- a także w innych dolegliwościach, jak – bóle głowy, nadciśnienie, zaburzenia rytmu serca, nerwowość, bezsenność, porażenie nerwu twarzowego i wiele innych.